Dünya Su Günü

Dünya Su Günü, her yıl 22 Mart'ta kutlanan bir gündür. 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilmiştir.

İlk kez 1992'de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda önerilen "Dünya Su Günü", gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.

Her üç yılda bir toplanan ve 2009'da İstanbul'da düzenlenen Dünya Su Konseyi'nde katılımı artıran Dünya Su Günü, artan su krizini, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğunu vurgular. (Vikipedia)

 


 
Eğitimler Sonrası Öğretmen İncileri

Yasemin Balcı Gökkuş

Sıkılmadan aldığım tek eğitim programı diyebilirim. Başından sonuna kadar heyecanım hiç azalmadı.

Yeliz Akgül

Sosyal duygusal anlamda öğrencilerime dokunabileceğimi kavradım.

Zeliha İnan

Farkındalık yaratan bir eğitim

Çiğdem D.Tonguç

Öğrenci merkezli tüm eğitimleri destekliyorum. Eğitim tarzı da bize örnek oldu. Herkesin hayatında bir yeri olacak. Gönderilen kitap el altı kitabımız olacak.

Hatice Kaya

Köy öğretmeniyim. Pandemi dönemi sonrası köy okulumuz açıldı. Okula başladığımızda öğrencilerde gördüğüm durgunluk, sosyal olarak içine dönüklük, çekingenlik beni çok düşündürüyordu. Tam da bu çıkmazın içinde bu eğitim ilaç gibi geldi, ufkumu açtı, örnekler sundu. Bunlardan çok yararlanacağım.

Nilüfer Özçevik – Orta okul öğretmeni

Galiba ben yeniden öğretmen oldum.

Funda Cibaroğlu – Orta okul öğretmeni

Başta amaan ne olacak sanki alt tarafı bir online eğitim daha dedim ama bugün bütün kitabı okudum bitirdim, alt tarafı bir eğitim değilmiş ben bunu anladım.  Yolu aydınlıktan geçen ne güzel insanlar varmış. Hepsine selam olsun.

Çağla Sevim Kahraman – Özel eğitim öğretmeni

Bana yüksek düzeyde katkı sağladığını düşünüyorum.Ne kadar kaliteli bir eğitimde yer aldığımı giderek farkediyorum. Başlarken böyle bir eğitim olacağını hiç düşünmemiştim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarınızda yer almak istiyorum

Eda Özcan – Okul öncesi öğretmeni

Okul öncesi öğretmeniyim. Çocukların kalbi ve beyni arasında bağlantı kuran tüm etkinliklerde başarıya ulaşıyoruz. Bu da öyle bir program.

Fatma Gümüş Tekin – Okul öncesi öğretmeni

Okul öncesi öğretmeniyim. Çok faydalandım. Su süreçte çok eğitim var ama ne kadar faydaya yönelik tartışılır. Bu anlamda hem akademik anlamda çocuklara destek verirken hem de sosyal duygusal anlamda nasıl geliştirebileceğimizi öğrenmiş olduk. Çok güzel hazırlanmış bir program.

Hatice Işık – Okul öncesi öğretmeni

Çok güzel örneklerle çok keyifli bir eğitimdi. Hepimiz farklılıklarla bir araya gelip hem eğlendik hem öğrendik, duygularımızı gerek sözlerle, gerek hareketlerle paylaştık.  Bunları çocuklarımıza rahatlıkla aktarabiliriz. Farklı mozaiklerimizle bir bütün olduk. Bu dünya için inanılmaz önemli bir şey. Empati kurmayı öğrendik.

Tuba Ayaz  - Drama öğretmeni

Düşünmediğim, tasarlamayı unuttuğum alanların yazboz da yer bulduğunu gördüm, bana yepyeni  bir pencere açtı Artık daha farklı bakabileceğim. Bu çalışmalara canı gönülden katılmak ve elimden geleni yapmak isterim.


 
Virtual LQEM 2021

22 – 23 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen Lions Quest Avrupa Çevrimiçi Toplantısı 2021 (Virtual LQEM 2021), Avrupa Ülkeleri ile birlikte Dünya çapından katılımcılarla Sosyal Duygusal Öğrenim konusundaki bilgilerin paylaşıldığı çok etkili bir toplantı olma niteliğini kazandı. Lions Quest Avrupa Koordinatörü ve Türkiye Direktörü Nilgün NIORD’un liderliğinde gerçekleşen toplantıda Dünya Ülkeleri’nden 110 katılımcı yer aldı.

Çevrimiçi toplantı konularının en önemlilerinden biri olan Lions Quest Sosyal Duygusal Öğrenim Eğitimi’nin Okul Öncesi uygulamaları, konuk konuşmacılar ve Ülkemizden bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eğitmen Oral ÖZEKEN tarafından vurgulandı.

Sosyal Duygusal Öğrenimin Anaokulu çağlarından başlamasının çok önemli olduğunun altı çizildiği konuşmada, bu yaş grubu öğrencilerde uygulamaların gelecek yıllarda öz farkındalığını, öz yönetimini sağlamış, sosyal duygusal yönden gelişkin, iletişimi güçlü ve sorumlu olarak karar verebilen mutlu ve başarılı bireyler olarak yetiştiği belirtildi.  Anaokulu Öğretmenleriyle yapılan çalışmalardan da örneklerin verildiği konuşmada,  Lions Quest Eğitimlerinde Okul Öncesi Öğretmenleri tarafından çok yaratıcı çalışmaların gerçekleştirildiği, Sosyal Duygusal Öğrenme konusunda, drama uygulamalarından, çaldıkları enstrümanlarla şarkılar bestelemeye, pandomim gösterilerinden, bilgisayarda animasyonlar hazırlamaya kadar birçok etkili sunumların hazırlandığı iletildi. Pandemi ortamında Türkiye’nin Lions Quest Çevrimiçi Eğitimlerinde büyük bir ilerleme kaydettiğini, Öğretmenlerimizle gerçekleştirilen bu eğitimlerin motivasyonlarını da çok yükselttiğini belirtti. Dijital ortamda yapılan diğer etkinlikler ile bu değerlerin kazanılmasındaki izlenecek yolların neler olduğu konusunda açıklamalar yapan ÖZEKEN, Anaokulu LQ Eğitiminin sembolü olan “Ayıcık” ile tüm katılımcılara başarılar diledi.


 
Eğitim Sonrası Lise Öğretmenlerinin Duyguları

8-9 Şubat tarihinde Karma Lise Öğretmenleri Lions Quest Yaşam becerileri eğitimine katıldılar. Prof. Dr. Buket Aksu'nun eğitmenlik yaptığı zoom sınıfında eğitim sonrası duygusal anlar yaşandı.

Salihli'den katılan Gözdenur Tosun " dolu dolu ayrılıyorum"

Manisa'dan katılan Murat Türkyılmaz " Bu eğitimi gördükten sonra okulumzdaki 180 öğretmenin de eğitim almasını planlamaya karar verdik"

Bodrum'dan katılan Nihal Bayram "Ruhuma ve ruhlara dokunan bir program oldu"

Antalya'dan katılan Serap Polat "Öğrencilerimze kazandırmayı hedeflediğimiz beş sosyal duygusal becerinin aslında tüm insanlara kazandırıldığında çok daha nezih, çok daha insancıl ve barışçıl bir dünyada yaşanabileceğini düşünüyorum."

Yalova'dan katılan Türkan Ayyıldız MEB de benzer iç eğitimler veriyor, ancak sizinki çok farklı, güzellikleri çoğaltıyorsunuz sizin gibi insanlara ihtiyacımız var. Minnettarım."

Çanakkale'den katılan Sevim Ergin " Online sistemde odalarda tanıştığım arkadaşların mücadele ruhlarını görmek, beni heyecanlandırdı, geleceğe dair umut oluşturdu. Birbirimize umut olduk."

 


 
Uzaktan Eğitimlerde Duyguların İfadesi

Öğretmenlerimize verdiğimiz eğitim sırasında, sosyal ve duygusal becerilerini de kapsayacak bir ekip otobüsü çizmelerini rica ediyoruz. Bu gün Fuat Soylu Orta Okulu’nda yapılan eğitim sırasında, yapılan çalışmalardan birisi buydu. Bize çok çarpıcı geldi, Uzaktan eğitimde de duyguların etkisini gösterebileceğinin güzel bir kanıtı bu.


 
Darüşşafaka Öğretmenleri Lions Quest Eğitimi sonrası

Darüşşafaka Öğretmenleri Lions Quest Uzaktan Sınıf Eğitimine katılarak eğitim sonrası memnuniyetlerini şöyle dile getirdiler.

Gamze Havva Kayaalp -
Bu eğitim benim için biraz duygusaldı. Çünkü Boğaziçi Üniversitesi'nden mezunum ve oranın araştırma sonuçlarını görmek beni hem olumlu anlamda etkiledi hem de biraz duygulandım açıkçası. Duyguların eğitime ve öğrencilere katkısını biliyorduk tabii ki. Yadsınamayacak bir katkısı var ama bu araştırma sonuçlarıyla nasıl desteklendiğini, nasıl somut bir hale geldiğini gördüm. Etkisinin yadsınamayacak derecede yüksek olduğunu en azından sayısalcı olduğum için kendime kanıtladım. Eğitimlerin bu şekilde planlanması gerektiğini düşünüyorum ve buna daha çok yönelinmesi gerektiğine inandım.

Hayriye Sinem Bozoğlu
Öncelikle çok yararlı bir eğitim oldu. Ben de bir matematik öğretmeni olarak aslında öğrencilerimin duygularını önemsemeye çalışıyordum ama bu eğitimden sonra nelere dikkat etmem gerektiğini, aslında neyi nasıl yapacağımı daha iyi öğrendim. Daha bilinçli bir şekilde uygulamaya çalışacağım. Çok teşekkür ederim. Bilinçlendiğim ve uygulamak için sabırsızlandığım bir eğitim oldu.

Işıl Akçay Aksoy - PDR
Öğretmenlerimizin bu olumlu geri bildirimlerini duyuyor olmak benim için çok sevindirici oldu. Gerçekten çok teşekkür etmek istiyorum. Her sürecimizde büyük bir sabır ve büyük bir anlayış gösterdiniz. Ve bence insanların temsil ettikleri şeyi gösterme şekilleri aslında kendi davranışlarıdır ve karşı tarafa hissettirdikleridir. Programın ne kadar güçlü bir program olduğunu kurmuş olduğunuz ilişkiyle ve iletişiminizle hissettiriyorsunuz. Ve bizde bu kadar kalıcı bir etki bırakıyor olmasının en büyük sebebi bu.

 


 
Köy Okulları Öğretmenlerinin Yaşam Becerileri Eğitimi sonrası Görüşleri

5- 6 Aralıkta Uzaktan Zoom eğitimi ile Lions Quest Eğitimine katılan Köy Öğretmenleri Rengin Erdoğmuş Hocamız ile yaptıkları çalışma sonrası görüşlerini şöyle belirttiler:

Eda Şengür - Elazığ
Seminere başlarken Rengin hocamız hangi renk olduğumuzu sormuştu. Siyah demiştim ben. Seminerin sonunda şimdi yeşil, mavi diyebiliyorum. O kadar mutluyum.

Hazal Ateş Özden - Varto/Muş
Varto ilçesinin bir köyünde görev yapıyorum. Rengin hocamızla çok dolu dolu bir hafta sınu geçirdik. Heybemiz dolu bir şekilde ayrılıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Mehmet Ateş - Erzin/Hatay
Bu kurs acaba nasıl bir kurs olacak diye, bana ne kazandıracak diye çok merak ediyordum. Kursu bitirdiğimde bana çok şeyler kazandırdığının farkına vardım. Bir de sizden şunu rica ediyorum. Okulumuzdaki 17 öğretmenle birlikte bu kursa tekrar katılmak istiyorum.

Özgür Doğan - Çayırova / Kocaeli
Biz biraz önceki ankette eğitim süresi yeterli mi sorusuna evet dedik ama bu kadar kısa süreye bu kadar güzel bir iletişimle, bu kadar güzel anlatımları sığdırdığınız için farkında olmadan evet dedik galiba. Rengin öğretmenimizde şunu gördük ki,aslında toplumda huzurun, sağlıklı bir ortamın sağlanmasındaki en önemli unsur, sağlıklı iletişim. Ve gerçekten müthiş bir iletişim becerisi olduğunu gördük. Bu bizim motivasyonumuzu arttırdı. Ve şunu gördük ki öğretmenliğin hiçbir aman sınırı yok. Sadece öğrenciler için değil bu yaşam becerileri... Aynı zamanda en küçük yaştan taa en büyük yaşa kadar tüm insanları ilgilendiren beceriler olduğunu düşünüyorum.

Özlem Arslan- Varto/Muş
İki günlük haftasonu eğitimi gerçekten çok keyifli, çok verimli ve çok canlı geçti. Yani sadece dinlediğimiz bir eğitim değildi. Teşekkür ediyorum. Rengin hanım bize de canlı derslerimizde uygulayabileceğimiz bir kaç yöntem öğretti. Bilgi dışında yapabileceğimiz şeyler. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Öznur Gevenç - Nilüfer/ Bursa
Ben bu eğitime psikolojik danışman olarak katıldım. Ve Sosyal Duygusal Öğrenme ya da sosyal duygusal becerilerin çocukların yaşamında ne kadar önemli olduğunun çok farkındayım. Ve eğitim sürecinde hep bunu , yani bu becerileri çocuklara kazandırmak için neler yapabilirimi hemen planlamaya başladım kafamda. O anlamda çok dolu dolu bir eğitim oldu. Rengin öğretmenimin bizimle tecrübelerini paylaşması, bilgisini paylaşması çok güzeldi. Kendisine katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Çok verimli ve çok donanımlı bir eğitim olduğunu düşünüyorum.

Seda Ersöz - Kütahya
Sınıf öğretmeni değilim. Bir ilkokulda psikolojik danışmanım. Çok verimli bir eğitimdi. Kendimi çok mutlu hissederek ayrılıyorum.

Velit Özer - Ömerli/Mardin
Rengin hocamı gerçekten 2 gün 3 saat boyunca hiç sıkılmadan dinleyebildik. Eğitimin en güzel yanlarından bir tanesi, biz sadece dinleyici pozisyonunda değildik. Aktif olduk, sürekli eğitimin içinde olduk. Gönüllülük esasına göre hazırladığınız bir eğitimdi bu. Büyük bir emeğin karşılığında hazırlanmış olduğu belliydi. Herkese çok teşekkürler.

Yasemin Süngübaz Tok - Konya
Böylesine verimli bir eğitimin bize ulaşmasın ı sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kendi adıma hem kişisel gelişim hem de mesleki gelişim açısından çok faydasını bulacağım bir eğitimdi.

Zeynep Efe- Karaçoban/ Erzurum
Çok eğlenceli ve verimli iki gün geçirdik. Bu programı öğrencilerime uygulamak için sabırsızlanıyorum gerçekten.

 


   

Eğitim Takvimi

<<  <  Mayıs 2021  >  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
© 2021 Lions Kulüpleri Vakfı